Czy suplement kolagenu działa?

Kolagen jest jednym z najbardziej obfitych białek, jakie występują u wszystkich ssaków. Spełnia on niezwykle dużo funkcji biologicznych. Jest bardzo potrzebny w codziennym funkcjonowaniu. Czy suplementy kolagenowe stanowią więc dobry wybór?

***

Muscle-Zone Sklep

Kolagen odpowiada między innymi za wsparcie strukturalne w tkance łącznej, w mięśniach, jak również i w skórze. Odpowiada on między innymi za elastyczność skóry. Ma znaczenie dla zdrowych kości oraz stawów. Każdy z nas produkuje kolagen. W młodym wieku produkcja kolagenu odbywa się na szeroką skalę. Wraz z upływem czasu, im bardziej jesteśmy starsi, tym produkcja białka spowalnia. To wszystko powoduje, że skóra jest mniej elastyczna, staje się wiotka, tworzą się zmarszczki. Nie jesteśmy w stanie w naturalny sposób tej produkcji kolagenu przyspieszyć, dlatego też wielu z nas sięga po suplementy kolagenowe.

Dlaczego sięgamy po suplementy kolagenowe?

Wybieramy suplementy kolagenowe, bo chcemy dodać nieco więcej kolagenu, wierząc, że ten będzie miał istotne znaczenie dla spełniania roli, jaką w naszym organizmie do spełnienia ma. Czy takie suplementy są łatwe w wchłanianiu? Tak, bowiem większość z nich przechodzi proces hydrolizy, a więc kolagen rozbity jest na peptydy, dzięki czemu jest on łatwiej wchłanialny i stosowany. Suplementy kolagenowe można zakupić w formie tabletek, kapsułek, jak również i proszków. Dostaniemy je zarówno w aptece, jak również i w sklepach z suplementami.

Czy suplementy kolagenowe są skuteczne?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od tego, w jakim celu ten suplement chcemy zażywać. Suplementy kolagenowe jak najbardziej działają i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, jednak nie są one doskonałe na wszystko, na czym nam zależy.

Z pewnością są one w stanie zagwarantować nam dużo lepszy wygląd naszej skóry. Jeśli chcemy, aby była ona bardziej zdrowa, cieszyła się dobrą kondycją i gwarantowała nam piękny wygląd przez jak najdłuższy czas, to bez wątpienia należy na takie właśnie suplementy stawiać, ale zwracając przy tym uwagę na to, by były to produkty z najwyższej półki, w których ten kolagen faktycznie jest. Jak pokazują badania, suplementy kolagenu mogą wpłynąć na szybkość starzenia się. Dzięki nim możemy bardziej nawilżyć skórę, zmniejszyć zmarszczki, czy na przykład poprawić elastyczność skóry. Jeśli zaś chodzi o poprawę wyglądu skóry pod względem usunięcia trądziku, to nie ma w tej kwestii jeszcze żadnych potwierdzonych badań, jednak eksperci pracują nad tym, by tezę tą obalić lub ją poprzeć.

Stanowią one rozwiązanie dobre na zdrowe stawy. Jak bowiem wiadomo wraz z upływem lat, gąbczasta chrząstka stawów zużywa się. Jeśli postawimy na zhydrolizowane suplementy kolagenu, te będą gwarantować nam zdecydowanie lepszą jakość stawów, a także większą gęstość kości, szczególnie u osób zmagających się z osteoporozą, jak również i zapaleniem kości oraz stawów. Co więcej, suplementy z kolagenu stanowią bardzo dobry sposób na zmniejszenie bólu stawów.

Suplementy kolagenu zwiększają również masę mięśniową. Czy na pewno? Oczywiście nie są to tabletki cud, które wystarczy zażywać, by mięśnie same rosły. Jak jednak pokazały badania, przyjmowanie odpowiedniej dawki kolagenu przez osoby, które regularnie ćwiczą na siłowni, jest w stanie zwiększyć zarówno wzrost masy mięśniowej, jak również i siły. Z czym to jest związane? Przede wszystkim ze stymulacją produkcji białek, jakie odpowiedzialne są za wzrost mięśni.

Suplementy kolagenu wpływają znacząco pozytywnie na kości. Jak bowiem wiemy, to właśnie kolagen stanowi część struktury kości, pomagając utrzymać je mocnymi. Jeśli kolagenu jest zbyt mało, te stają się bardziej łamliwe, rozwija się osteoporoza. Według przeprowadzonych badań, kolagen jak najbardziej może mieć znaczenie, jeśli w grę wchodzi poprawa jakości kości – ich siły oraz gęstości.

Suplementy te wspierają serce. Jak się bowiem okazuje, nie są one tylko na skórę czy kości, ale wpływają także niezwykle pozytywnie na nasz układ sercowo – naczyniowy. Patrząc na przeprowadzone badania, u osób przyjmujących kolagen nastąpiło znaczne zmniejszenie sztywności tętnic, jak również i zmniejszenie ich lipoprotein o niskiej gęstości. Co więcej, zauważono także zmniejszenie złego poziomu cholesterolu.

Co jeszcze powodować może przyjmowanie kolagenu? Korzyści jest naprawdę sporo. Wpływa ona na wzrost paznokci, na zdrowie jelit, na odpowiednią wagę, na poprawę nastroju, a nawet i na zmniejszenie stanów lękowych.

Różnorodne rodzaje suplementów kolagenowych

Każdy produkt jest inny i każdy, w zależności od producenta, jest lepszym lub gorszym rozwiązaniem. Możemy więc spotkać się w sklepach z różnorodnymi preparatami. Naszym zadaniem jest więc wybrać taki, który okaże się być dla nas właśnie najlepszy. Do wyboru osób zainteresowanych mamy więc:

  • typ 1 – ten typ jest najliczniejszy i pozwala on zachować zdrową i piękną skórę
  • typ 2 – występuje w chrząstce i wpływa na zdrowie naszych stawów
  • typ 3 – wpływa on również na wygląd i dobrą kondycję skóry, znacząco poprawiając jej elastyczność
  • typ 5 – promuje on wzrost łożyska u kobiet w ciąży
  • typ 10 – występuje w chrząstce i dzięki niemu mamy zdrowe kości

Patrząc na suplementy, jakie możemy kupić w aptekach i sklepach, większość z nich posiada w swoim składzie kilka typów kolagenu, dzięki czemu działają one kompleksowo.

Czy suplementy kolagenu mogą powodować skutki uboczne?

Mogą, oczywiście, bowiem jak wszystkie leki i suplementy mogą na każdego człowieka zadziałać nieco inaczej. Co więc mogą powodować? Biegunkę, ciężkość na żołądku czy wysypkę. W większości jednak przypadków, jeśli będziemy zażywać je zgodnie z zaleceniami producenta, nic złego nie powinno nam z ich strony grozić.

Podsumowanie

Jak widzimy, kolagen może wpływać znacząco na wiele obszarów ciała, nie tylko na zdrową i piękną skórę czy możne kości. Wraz z upływem lat, gdy nasze ciało się zmienia, na pewno suplementy kolagenowe stanowią bardzo dobry wybór dla każdego. Wystarczy postawić na odpowiedni, a ten na pewno znacząco wpłynie na wiele płaszczyzn naszego życia.