Suplementy.net.pl

Najważniejszym skutkiem suplementacji jest ochrona organizmu przed schorzeniami spowodowanymi niedoborem witaminy i składników mineralnych.

Jako dodatki

Czy czas przyjmowania witamin ma znaczenie?

Czy czas przyjmowania witamin ma znaczenie?

Witaminy są niezwykle ważne, jeśli w grę wchodzi prawidłowe funkcjonowanie. To one wpływają na nasze samopoczucie, na energię, na pełnię zdrowia. Są niezbędne, aby organizm mógł ,,działać” bez zarzutu, w pełni kontrolując pracę wszystkich narządów i układów. Przyjmowanie odpowiednich dawek witamin, ma niezwykle duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi ich działanie. Jak więc wygląda spożywanie witamin, a pora ich przyjmowania? Kiedy je zażywać – rano czy wieczorem? Czy niedobór i nadmiar mogą być równie niebezpieczne?

Witaminy działają na różne sposoby, w różnej formie. Ich przyjmowanie odgrywa jednak niezwykle kluczową rolę. Okazuje się bowiem, że dana witamina przyjęta przed posiłkiem, a po posiłku może mieć różnorodne działanie.

Oczywiście niezbędnym elementem jest spożywanie takich posiłków, aby móc dostarczyć do organizmu tego, co najlepsze. To jest najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, bo witaminy z pożywienia są najlepszą formą tego, co dla nas najlepsze. Witaminy w formie suplementów są ważne w przypadku niedoborów, jednak, nie są tak dobre jak naturalna forma witamin z pożywienia. Jeśli musimy stawiać na suplementy, z pewnością warto wiedzieć, kiedy najlepiej jest na nie stawiać, aby przyniosły one zamierzony efekt.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

Gdy w grę wchodzą witaminy rozpuszczalne w wodzie, tych organizm sam nie produkuje. Niezbędne jest więc zażywanie tych witamin w formie produktów, które pochodzą ze zwierząt, z roślin, jak również i w formie suplementów pochodzących ze źródeł uzupełniających. Jakie witaminy rozpuszczają się w wodzie? Witamina C i witaminy z grupy B.

  • witamina C

Ta witamina C występuje w różnych produktach roślinnych, na przykład w pomarańczach, w grejpfrucie czy w cytrynach. Można ją przyjmować w odpowiednich dawkach, bez względu na porę dnia.

  • witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B składają się z wielu ich rodzajów. Może to być: ryboflawina, witamina B6, niacyna, biotyna, witamina B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy. Witaminy te mają na celu przede wszystkim zwiększyć energię, jak również i zredukować stres. Można postawić na witaminę B osobno w każdej formie lub jako kompleks witamin, tak, aby dostarczyć je wszystkie razem. Kiedy najlepiej jest przyjmować witaminę B? W porach rannych, tak, aby zwiększyć energię na cały dzień, a nie dopuścić wieczorem do bezsenności.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

Witaminy te powinno przyjmować się w małych dawkach, bo zbyt duże ilości są szkodliwe, a wręcz toksyczne dla organizmu. W większości przypadków witaminy te można dostarczyć organizmowi z jedzenia. Jakie witaminy rozpuszczalne są w tłuszczach? Witamina A, D, E i K. Aby zwiększyć wchłanianie witamin, konieczne jest przyjmowanie ich wraz z produktami zawierającymi tłuszcze.

Witaminy prenatalne

Kobiety starające się zajść w ciążę, również powinny stosować odpowiednie ilości witamin, tak aby organizm był gotowy na przyjęcie zarodka. Podstawą jest suplementacja kwasem foliowym w ilości 0,4 do 0,8 miligrama każdego dnia. Dobrze jest połączyć kwas foliowy wraz z żelazem i wapniem w formie kompleksowej witaminy lub w zestawieniu osobno. Nie zaleca się przyjmowania witamin prenatalnych kobietom na pusty żołądek, bo mogą one powodować niestrawności, jak również i nudności. Warto połączyć je razem z jedzeniem. Przed rozpoczęciem przyjmowania witamin, zaleca się wizytę u lekarza ginekologa, który dostosowuje odpowiednie dawki dla danej kobiety. Przyjmowanie podwójnych dawek nie jest zalecane i na pewno nie wnosi niczego dobrego dla organizmu, a wręcz przeciwnie – może spowodować negatywne skutki ich przyjmowania.

Inne suplementy

Oprócz witamin, należy również pamiętać o minerałach. Te dostępne są bez recepty i na pewno odpowiednie ich ilości działają pozytywnie na zdrowie człowieka. Co jest niezbędne? Żelazo, wapń, magnez, jak również i cynk. Minerały powinno przyjmować się z jedzeniem, w takiej ilości, jak sugeruje producent. Nadmiar przyjmowanych suplementów może działać niekorzystanie na organizm człowieka.

Suplementy a jedzenie

Jeśli mielibyśmy wziąć pod uwagę stosowanie suplementów, a zdrową i zrównoważoną dietę, to nie ma tutaj porównania. Dieta jest jak najbardziej najlepszym rozwiązaniem, na jakie tylko można postawić. Witaminy i minerały w formie diety stanowią najlepszy wybór, jakiego tylko można dokonać. Jeśli jednak nasza dieta nie jest odpowiednia, a witamin i minerałów nam brak, to z pewnością suplementacja jest jak najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Najważniejsze jest jednak to, aby zwracać uwagę na stosowne dawki, bo niewłaściwa ilość nie działa korzystanie na organizm człowieka.

Podsumowanie

Witaminy i minerały to podstawa! Stawiajmy na dietę bogatą w odpowiednie składniki, a jeśli mamy przyjmować suplementy, stosujemy się do zaleceń lekarzy czy producentów tychże suplementów. W większości przypadków pora dnia nie ma większego znaczenia, jednak w przypadku przede wszystkim witamin z grupy B, ranna pora ma kluczowe znaczenie. Odpowiednia ilość i czas przyjmowania witamin jest bardzo istotny, dlatego też zawsze miejmy to na uwadze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *