Cytykolina – gdy brakuje Ci koncentracji

Na rynku mamy wiele suplementów, które wpływają na parametry pracy naszego mózgu, a w związku z szeroką ofertą możemy pozwolić sobie na wybieranie takich preparatów, które poprawiają więcej, niż jeden aspekt pracy mózgu. Takim suplementem, który oferuje więcej, niż tylko 1 korzyść jest cytykolina, zwana również CDP-choliną.

 

Muscle-Zone Sklep

CO ROBI CYTYKOLINA?

Jest to związek choliny z cytydyną. Pierwszy z nich jest ważny dla nas pod kątem tworzenia neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina, która z grubsza odpowiada za naszą pamięć, możliwość korzystania z jej rezerw czy posługiwania się tzw. pamięcią roboczą, która pozwala nam posługiwać się (np. integrować) kilkoma informacjami w jednym czasie. Cholina jest bardzo odżywcza dla naszego mózgu. Drugi związek – cytydyna – konwertuje w naszym organizmie do urydyny, która to zaangażowana jest w gospodarkę dopaminy. Dopamina odpowiada za naszą chęć do działania, ale również umożliwia utrzymywanie skupienia na danym zadaniu na zasadzie naszego zainteresowania (jeśli coś dla naszego mózgu jest atrakcyjne, po prostu w to brniemy). Dobrym przykładem, kiedy dopamina jest mało aktywna w naszym mózgu w danym momencie jest to, gdy nasz rozmówca opowiada nam o czymś, a my mimowolnie zaczynamy w trakcie jego wypowiedzi myśleć o czymś innym – taki scenariusz przytrafił się chyba każdemu ? A teraz wyobraźcie sobie, że mówi do Was coś co nagle przykuwa Waszą uwagę nieco bardziej, Wy zaczynacie dopytywać o szczegóły i już jakoś odruchowo łatwo wyłapujecie każdy szczegół wypowiedzi tej osoby, analizujecie w swojej głowie i nie rozpraszacie się tak łatwo. To właśnie skok aktywności dopaminy w mózgu powoduje tą łatwość w koncentracji.

 

CYTYKOLINA W PRAKTYCE

A jak to wygląda w praktyce, pokazuje badanie, które przedstawię. Grupa badaczy zebrała 60 kobiet, a następnie podzieliła je na 3 grupy. Pierwsza 20-stka tych kobiet przyjmowała placebo i stanowiła grupę kontrolną. Druga grupa przyjmowała 250 mg cytykoliny na dzień, a trzecia 500 mg. Cały eksperyment trwał 28 dni. Po okresie suplementacji naukowcy zmierzyli zdolność Pań do utrzymywania koncentracji za pomocą testu ciągłego działania. W tym teście Panie musiały siedzieć przed komputerem i za każdym razem, gdy na ekranie pojawił się znak „X” musiały nacisnąć klawisz spacji. Za każdym razem, gdy przegapiły literę, oznaczano to jako spadek uwagi. Gdy na ekranie pojawiła się litera „Y”, a kobiety nacisnęły spację – oznaczano to jako spadek koncentracji. Litery pojawiały się co kilka sekund i były widoczne przez ułamek sekundy, a cały test trwał 14 minut.

Suplementacja znacznie zredukowała ilość popełnianych błędów przez kobiety, a co ciekawe, nieco lepiej spisały się te Panie, które otrzymały dawkę 250 mg, a nie tą wyższą rzędu 500 mg.

 

WNIOSKI

Cytykolina sprawdza się zatem przy poprawianiu sprawności poznawczej i może mieć zastosowanie przy różnego rodzaju deficytach uwagi. Jej mechanizm pozwala zwiększyć aktywność dopaminy – niezbędnej do zachowania uwagi i koncentracji – nie poprzez zwiększenie jej ilości (co jest bardzo ważne, ponieważ taki mechanizm zaczyna szybko być kompensowany spadkiem odpowiedzi receptorów, jak to ma miejsce np. przy kształtowaniu nałogów), a poprawę sygnalizacji – poprzez zwiększony poziom transportera dopaminy oraz zwiększenie jej uwolnionej ilości przez stymulowany neuron.

 

PODSUMOWANIE

CDP-Cholina to dobry suplement dla osób, które z jakiegoś powodu mają obniżoną koncentrację i ciężej im utrzymać skupienie na wykonywanym zadaniu. Poza tym, wpływając na ilość acetylocholiny w mózgu pozwala lepiej operować pamięcią. Sprawdzi się nie tylko w pracy, ale też przy codziennych czynnościach, jeśli znużenie zaczyna za bardzo przeszkadzać, czy też pojawia się prokrastynacja. Mówiąc bardziej kolokwialnie, dzięki cytykolinie rzeczy, które robimy na co dzień staną się dla nas bardziej interesujące i łatwiej będzie nam je doprowadzać do końca.

 

CDP Choline

Ref.

  1. McGlade et al. Improved attentional performance following citicoline administration in healthy adult women. Food and Nutri Sci. 3:769-773, 2012
  2. Giménez, J. Raïch, and J. Aguilar. Changes in brain striatum dopamine and acetylcholine receptors induced by chronic CDP-choline treatment of aging mice. Br J Pharmacol. 1991 Nov; 104(3): 575–578.