Cholina – działanie i właściwości

Inaczej zwana witaminą B4. Jest ona niezbędna w organizmie człowieka już za życia płodowego. Odpowiada ona głównie za pracę oraz rozwój układu nerwowego. Jest również prekursorem przekaźnika, który nazywa się acetylocholina. Ma ona za zadanie chronić wątrobę przed uszkodzeniami oraz ułatwia wchłanianie się innych witamin. Jakie jeszcze działanie ma cholina na organizm człowieka?

Czym jest cholina

Przez wiele lat cholina była uznawana za witaminę. Badania, które były jej poświęcone wykazały, że tak naprawdę jest to składnik witaminopodobny. Jednak do choliny na stałe przyległo miano witaminy B4. Badania wykazały, że organizm człowieka jest w stanie samodzielnie wytwarzać ten składnik, jednak w tak małych ilościach, że konieczne jest uzupełnianie choliny w organizmu dietą lub suplementami.

Muscle-Zone Sklep

Działanie choliny

Jak już wspomnieliśmy jest to witamina, która ma wpływ na rozwój oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Ma ona również wpływ na gospodarkę tłuszczową. Jednak najważniejsze jest to, że Cholina jest neuroprzekaźnikiem acetylocholiny, ponieważ jest on bardzo ważny. Niedobór tego przekaźnika może prowadzić do zwiększenia się ryzyka występowania choroby Alzheimera. Jest ona również składnikiem lecytyny, czyli fosfolipidu. Dzięki temu ma ona zapobiegać odkładaniu się tłuszczu w tkankach. To sprawia, że jest ona w stanie obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, a podnosić poziom dobrego. Jest to witamina, która jest bardzo ważna dla wątroby. Wpływa ona na gospodarkę lipidową, co sprawia, że jest to składnik, który zapobiega odkładaniu się nadmiaru tłuszczu w wątrobie. Jedna to nie wszystko. Witamina B4 jest odpowiedzialna za ochronę wątroby przed uszkodzeniami oraz stanami zapalnymi. Ma ona również możliwość ochrony wątroby przed szkodliwymi, toksycznymi substancjami na przykład alkoholami, czy niektórymi lekami. Badania wykazały, że jest składnikiem, który może być wykorzystywany w leczeniu marskości wątroby. Co więcej chroni ona wątrobę przed stłuczeniami. Cholina ma wpływ na przyswajalność innych witamin. Zwiększa ona ilość wchłaniania witaminy A, D, E i K.

Cholina ważna dla kobiet w ciąży?

Lekarze alarmują, że cholina jest niezbędnym składnikiem w diecie kobiet, które są w ciąży. Jest ona tak ważnym składnikiem, ponieważ umożliwia ona wchłanianie się kwasu foliowego. To sprawia, że cholina bierze swój udział w prawidłowym rozwoju płodu, a przede wszystkim w procesie kształtowania się układu nerwowego u dziecka. Jest to witamina, która ma wpływ na prawidłowe krążenie krwi oraz przepływ krwi przez łożysko. To sprawia, że cholina wpływa na cały rozwój płodu. Badania potwierdzają, że spożywanie witaminy B4 przez kobiety w ciąży w odpowiednich ilościach zmniejszają ryzyko występowania stanu przed cukrzycowego u przyszłych mam. A jest to bardzo ważne, ponieważ cukrzyca u przyszłych mam może negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży.

Niedobór choliny

Przy niedoborze choliny pojawić się może silny ból głowy oraz bezsenność. W wielu przypadkach dochodzi do obniżenia zdolności umysłowych, rozdrażnienia oraz występowania stanów lękowych.