Brzuch tarczycowy – jak wygląda?

Brzuch tarczycowy to inaczej brzuch o płaskim wyglądzie. Pojawia się on u osób, które mają zaburzenia hormonalne, które zazwyczaj zaczynają się przez choroby tarczycy. Najczęściej pojawia się on u osób, które mają problemy z niedoczynnością tarczycy. Jeśli nie wiesz, jak wygada brzuch tarczycowy, jakie są jego objawy i przyczyny, to koniecznie to sprawdź. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że go ma.

Muscle-Zone Sklep

Jak wygląda brzuch tarczycowy?

Na początku powiemy sobie, jak dokładnie wygląda brzuch tarczycowy. Nie jest on płaski, ale duży i ma charakterystyczny wygląd. Jego przyczyną może być na przykład niedoczynność tarczycy, a jeśli tak jest, to obwód pasa zaczyna się zwiększać, a brzuch rosnąć, jednak w bardzo charakterystyczny sposób. Zaczyna on odstawać, przypominając wyglądem spłaszczoną piłkę. Zaczyna on się zwiększać już od linii piersi, a to odróżnia brzuch tarczycowy od piwnego, który największy jest, w dolej części.

Rosnący brzuch to jednak niejedyny objaw tej przypadłości. To nawet nie tylko brzuch zaczyna rosnąć, a całe nasze ciało. Zaczynamy czuć się więksi i ociężali. Zwiększa się nasza masa ciała, a kończyny wyglądają, jakby były nabrzmiałe. A do tego możemy zaobserwować u siebie inne dolegliwości, które pojawiają się również przy niedoczynności tarczycy. Przy brzuchu tarczycowym możemy czuć się bardziej senni i zmęczeni. Dodatkowo podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, pojawić się może u nas zadyszka, a kondycja  znacząco się zmniejszy. Przy tym schorzeniu możemy odczuwać zimno, a skóra stać się może sucha i wrażliwa. U kobiet przy niedoczynności tarczycy pojawić się mogą częste zaburzenia miesiączkowania.

Jakie są przyczyny brzucha tarczycowego?

Brzuch tarczycowy spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, a dokładniej niedoborem hormonów, które produkowane są przez tarczycę. Są to hormony, które mają ogromną rolę dla naszego organizmu, a duży wpływ mają na pracę układu pokarmowego oraz  szybkość metabolizmu. Kiedy tarczyca zaburza swoją pracę i wydziela ona hormony w mniejszych stężeniach, to metabolizm zaczyna zwalniać, a to sprawia, że stopniowo zaczynamy tyć. Może więc być tak, że nawet jeśli stosujemy się do zasad dobrze zbilansowanie diety, a nawet stosujemy dobrą dietę odchudzającą, to masa naszego ciała, zamiast spadać, to cały czas się zwiększa.

Jak walczyć z brzuchem tarczycowym?

Kiedy zaczynasz podejrzewać u siebie brzuch tarczycowy, to pierwsze co powinieneś zrobić, to udać się do specjalisty po skierowanie na badania hormonalne. Badania te powinny wykazać, czy przyczyną problemów z nadwagą mogą być zaburzenia pracy tarczycy, a dokładniej jej niedoczynność. Najważniejsze jest badana krwi na miernik TSH. Jeśli  wynik będzie nieprawidłowy, to znak, że praca tarczycy jest zaburzona.