Boostery testosteronu

Testosteron jest zwianiem chemicznym, który stanowi podstawowy męski hormon płciowy. Jego niski poziom może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem, a poza tym może wpływać na pogorszenie samopoczucia. Poza tym jest on niezbędny w procesie budowania masy mięśniowej i zwiększaniu siły oraz wytrzymałości. Niestety, jego poziom spada wraz z wiekiem, poza tym osoby trenujące potrzebują go więcej. Jeżeli więc potrzebujesz podwyższenia stężenia testosteronu w organizmie, sięgnij po odpowiednie suplementy diety. W tym przypadku będą to boostery testosteronu.

„Booster” oznacza po prostu „wzmacniacz”, tak więc boostery testosteronu wzmagają ilość tego hormonu w organizmie. Jakie są ogólne efekty stosowanie tego typu preparatów? Przede wszystkim wzrost energii, która potrzebna jest to wykonywania intensywnych treningów. Poza tym dzięki boosterom będziemy w stanie szybciej zbudować masę mięśniową i zwiększyć siłę, a struktura naszych kości stanie się gęściejsza. Niemniej jednak sama kategoria „boostery testosteronu” nie mówi nam jeszcze, co dokładnie warto stosować, by podwyższyć u siebie poziom tego hormonu. Jakie więc preparaty należy przyjmować w tym celu?

Muscle-Zone Sklep

Pierwszym przykładem suplementu z rodzaju boosterów testosteron jest ZMA. Preparat ten stanowi kompleks trzech składników: magnezu, cynku i witaminy B6. Pierwszy z minerałów jest istotny ze względu na wspomaganie przemian węglowodanów, białek i tłuszczy oraz zwiększanie produkcji energii. Jego zadaniem jest kontrolowanie uwalniania niektórych hormonów kory nadnerczy. Ponadto magnez wspiera wytrzymałość kości i pobudliwość nerwowo-mięśniową oraz działa przeciwstresowo i relaksująco. Z kolei cynk reguluje funkcjonowanie wszystkich ważnych układów. Uczestniczy w katalizowaniu reakcji biochemicznych, sekrecji insuliny i jest konieczny do syntezy białek. Co ważne, reguluje on poziom testosteronu i tym samym wspiera płodność, gdyż zwiększa ruchliwość plemników. Obecna w składzie witamina B6, czyli pirydoksyna jest odpowiedzialna za należyty metabolizm składników odżywczych oraz uczestniczy w wytwarzaniu hormonów. Jakie efekty przyniesie tam stosowanie ZMA? Przed wszystkim wpłynie korzystnie na gospodarkę hormonalną, utrzymując wysoki poziom testosteronu. Suplementacja ZMA pomoże zapobiegać spadkom tego hormonu podczas intensywnych treningów. 

Drugim wartym uwagi suplementem z kategorii boosterów testosteronu jest DAA, czyli kwas D-asparginowy. Jest to forma endogennego aminokwasu, który zwiększa sekrecję LH – hormonu luteinizującego, wpływającego na zwiększenie produkcji testosteronu. DAA nasila również działanie białek StAR, które mają za zadanie wychwytywać cholesterol w obrębie gonad. W składzie suplementu znajdziemy m.in. witaminę E, witaminę B5 i cynk. Pierwszy składnik posiada właściwości antyoksydacyjne i jest konieczny do przebiegu procesu steroidogenezy. Z kolei witamina B6 odpowiada za utrzymanie sprawności układu nerwowego i za wytwarzanie testosteronu oraz podnosi poziom dopaminy, ważnej dla motywacji, pamięci czy sprawności psychoruchowej. Cynk natomiast bierze udział w reakcjach enzymatycznych. Przyczynia się on do podwyższenia poziomu LH i testosteronu. Obniża on także stężenie prolaktyny. Suplementacja DAA pozwala na zachowanie równowagi hormonalnej oraz na wzrost siły i masy mięśniowej, dzięki czemu pomaga osiągać lepsze wyniki sportowe. 

Warto tu wspomnieć również o DHEA, czyli hormon steroidowy będący prekursorem do produkcji androgenów, w tym testosteronu, estrogenu i progesteronu. W związku z tym umożliwia on zachowanie równowagi hormonalnej. Po 35. roku życia wytwarzanie DHEA zaczyna gwałtownie spadać, stąd też możemy odczuwać tego skutki: zmęczenie, spadek masy mięśniowej i sprawności umysłowej, pogorszenie libido. DHEA w pewien sposób koi układ nerwowy, gdyż wiąże się z receptorami GABA-A, a to wpływa na zmniejszenie pobudliwości neuronów. Poza tym ma on działanie odwrotne niż kortyzol, więc redukuje stres. Dodatkowo może być zamiennikiem sterydów anabolicznych i pomagać w rozbudowywaniu masy mięśniowej, przy czym zmniejsza także ryzyko odkładania się tkanki tłuszczowej.