9 najpotężniejszych roślin leczniczych i ziół, z naukowo udowodnionym działaniem

Dziś żyjemy w czasach, w których dominują syntetycznie wytwarzane leki. Ale czy muszą one być jedynym rozwiązaniem w celu poprawy stanu swojego zdrowia?

Nawet przy wszystkich sztucznych opcjach leczenia na wyciągnięcie ręki, wielu ludzi wraca do roślin leczniczych, używanych w medycynie tradycyjnej.

Muscle-Zone Sklep

W rzeczywistości na początku XXI wieku 11 procent z 252 leków uznanych przez Światową Organizację Zdrowia za „podstawowe i niezbędne” pochodziło „wyłącznie z roślin kwitnących”. Nawet leki stosowane w poważnych sytuacjach takie jak kodeina, chinina i morfina zawierają jedynie składniki pochodzenia roślinnego.

Jednak zarówno rośliny lecznicze, jak i suplementy powstające z nich, które nie są regulowane pod względem bezpieczeństwa lub jakości, mogą mieć nieprawidłowości w dawkowanie i zawartości substancji aktywnych. Należy o tym pamiętać przed ich stosowaniem.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik będzie punktem wyjścia dla tych, którzy chcą zacząć stosować zioła w celu poprawy swojego zdrowia. Jak zawsze w przypadku wątpliwości sugerujemy rozmowę ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów i ziół.

Gingko Biloba

Ocena

Bezpieczeństwo: 3/5

Skuteczność: 3,5/5

Jako jeden z najstarszych gatunków drzew, miłorząb jest również jedną z najstarszych roślin leczniczych i kluczowym ziołem w tradycyjnej medycynie chińskiej. Liście są używane do tworzenia suplementów w postaci kapsułek, tabletek i ekstraktów, a po wysuszeniu można je spożywać jako herbaciany napar.

Jest najbardziej znany ze swojej zdolności do poprawy zdrowia mózgu. Badania wskazują, że miłorząb może pomóc w leczeniu pacjentów z łagodnymi objawami demencji i może spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera.

Ostatnie badania dotyczą wspomagania organizmu w cukrzycy. Wstępne badania wskazują również że Gingko Biloba może mieć wpływ na szybsze zrastanie się kości.

Ciekawostki

Drzewo miłorzębu jest uważane za żywą skamieniałość, a ich skamieliny pochodzą sprzed 270 milionów lat. Drzewa miłorzębu mogą żyć do 3000 lat.

Kurkuma

Ocena

Bezpieczeństwo: 5/5

Skuteczność: 3/5

Dzięki wyjątkowo jaskrawemu pomarańczowemu odcieniu nie można pomylić kurkumy na półce z przyprawami z niczym innym. Uważa się, że kurkuma pochodząca z Indii ma właściwości przeciwnowotworowe i może zapobiegać niekorzystnym mutacjom DNA.

Jako środek przeciwzapalny może być stosowany jako suplement przyjmowany w kapsułek i stosowany miejscowo na skórę u osób z zapaleniem stawów, które chcą złagodzić dyskomfort. Jest stosowany na całym świecie jako składnik wielu potraw, co czyni go przyjemnym,  bogatym w przeciwutleniacze dodatkiem kuchennym.

Według najnowszych badań kurkuma ma obiecujące właściwości w leczeniu różnych chorób dermatologicznych i schorzeń stawów.

Ciekawostki

Kurkuma jest używana jako zioło lecznicze od 4000 lat. Jest podstawowym składnikiem indyjskiej medycyny alternatywnej.

Nasiona lnu

Ocena

Bezpieczeństwo: 4,5/5

Skuteczność: 3,5/5

Siemię lniane, dostępne również w postaci oleju, jest jednym z bezpieczniejszych wyborów wśród roślinnych suplementów diety. Wykorzystywany od tysięcy lat, len jest chwalony za działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Chociaż potrzeba więcej badań na ten temat, wstępne przeglądy wskazują że nasiona lnu mogą pomóc w zapobieganiu rakowi okrężnicy.

Inne badanie podaje, że siemię lniane ma zdolność obniżania ciśnienia krwi. Przy regularnym spożyciu może nawet pomóc w zmniejszeniu nadmiernej wagi ciała. Wiele osób dodaje siemię lniane do płatków owsianych i koktajli mlecznych, w celu poprawy ich wartości odżywczych.

Najlepszym sposobem na korzystanie z nasion lnu jest ich dodatek do diety. Posyp zmielonymi nasionami, swoją poranną owsiankę dodaj je do sałatki. Możesz też dodać olej lniany do sosu sałatkowego.

Ciekawostki

Nasiona lnu są jednym z niewielu roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3. Inne źródła obejmują nasiona chia, orzechy włoskie i soję.

Echinacea

Ocena

Bezpieczeństwo: 4,5/5

Skuteczność: 3,5/5

Echinacea to znacznie więcej niż te ładne, fioletowe kwiaty, które rosnące w wielu przydomowych ogrodach. Są używane od wieków jako lek w postaci naparów, soków i ekstraktów. Dziś można je przyjmować głównie w formie suplementów diety.

Najbardziej znanym zastosowaniem echinacei jest przyjmowanie jej w celu skrócenia objawów przeziębienia, ale potrzeba więcej badań, aby zweryfikować tę korzyść i poznać mechanizm zwiększania odporność gdy wirus jest obecny  w naszym organizmie.

Generalnie, oprócz kilku potencjalnych skutków ubocznych, echinacea jest stosunkowo bezpieczna. Mimo że wymaga więcej testów pod względem wywoływanych skutków ubocznych, zawsze możesz go użyć aby zmniejszyć objawy przeziębienia.

Ciekawostki

Jednymi z pierwszych osób, które stosowały echinaceę jako zioło lecznicze, byli rdzenni Amerykanie. Pierwsze odkrycia archeologiczne tej rodziny pochodzą z XVIII wieku.

Lawenda

Ocena

Bezpieczeństwo: 4/5

Skuteczność: 3,5/5

Jeśli odczuwasz niepokój, istnieje prawdopodobieństwo, że słyszałaś już o suplementacji lawendy i olejku z niej. Nie bez powodu! Ten aromatyczny, purpurowy kwiat ma dość silną pozycję wśród badań, które koncentrowały się głównie na jego zdolnościach przeciw lękowych.

Wykazano w badaniach że działa kojąco i uspokajająco, oraz że lawenda może bezpośrednio wpływać na nastrój i zdolności poznawcze.

Ostatnio odkryto, że lawenda ma również właściwości przeciwzapalne. Wskazano że jest najbardziej efektywna stosowany na skórę lub w aromaterapii w postaci oleju jednocześnie nie mając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

Ciekawostki

Lawenda została po raz pierwszy sprowadzona przez Rzymian do Prowansji 2000 lat temu.