Suplementy na trzustkę

Trzustka jest jednym z organów układu pokarmowego, który pełni bardzo ważne funkcje. Waży ona około 100 gramów, a jej głównym zdaniem jest wydzielanie hormonów, które regulują poziom glukozy we krwi. Poza tym trzustka produkuje także sok trzustkowy. Jest to niezbędne do procesu trawienia, dlatego musimy dbać o ten organ, by cieszyć się zdrowiem. Zdarza się jednak, że trzustka staje się mniej sprawna. Wówczas upośledzone zostaje wytwarzanie insuliny, co skutkować może chociażby insulinoopornością, a w konsekwencji także cukrzycą. W takiej sytuacji trzustka przestaje należycie obniżać poziom glukozy, a to może nieść ze sobą wysoce niebezpieczne skutki zdrowotne, takie jak choroba niedokrwienna serca, uszkodzenie nerek i mózgu czy do zespołu stopy cukrzycowej. Ponadto jedną z chorób trzustki jest jej stan zapalny, który powoduje, że enzymy przez nią wydzielane źle spełniają swoją funkcję i zamiast trawienia pokarmów, trawią one trzustkę. Jest to stan zagrażający życiu. W celu uniknięcia problemów z trzustką należy przede wszystkim stosować zbilansowaną, lekkostrawną dietę i prowadzić zdrowy tryb życia. Dodatkowo warto wprowadzić do swojego jadłospisu suplementy diety, które wesprą pracę organu.

Muscle-Zone Sklep

Jakie suplementy na trzustkę najlepsze?

Suplementy  wspierające funkcjonowanie trzustki mają przede wszystkim łagodzić stany zapalne i zapobiegać im. Poza tym ich stosowanie ma na celu także regulację wydzielania hormonów. Preparaty te wspomagają trawienie poprzez wpływanie na wytwarzanie i prawidłową pracę enzymów. 

Wśród suplementów na trzustkę wymienić można między innymi witaminy  rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E oraz K. Są one ważne, ponieważ problemy z trzustką wywołują niedobory tych witamin, co z kolei skutkuje zaburzeniem wielu funkcji organizmu. Objawiać się to może chociażby biegunkami tłuszczowymi. Przyjmowanie witamin A, D, E i K znacząco wpłynie na stan zdrowia i zredukuje uciążliwe objawy chorób trzustki. 

Dobrym rozwiązaniem jest także suplementacja witamin z grupy B. To – podobnie jak w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – pomoże wyeliminować niedobory, które pojawiają się w wyniku upośledzonego metabolizmu witamin z grupy B w organizmie. Poza tym w przypadku schorzeń trzustki pogarsza się również wchłanianie wapnia, żelaza czy potasu, dlatego warto zastanowić się też nad ich suplementacją. 

Tym, co z pewnością wspomoże nas w walce z problemami z trzustką jest przyjmowanie preparatów zawierających antyoksydanty. Ich stosowanie łagodzi i zmniejsza częstotliwość bólów brzucha, co spowodowane jest redukcją stresu oksydacyjnego. Warto więc przyjmować beta-karoten, kwas askorbinowy, tokoferol, metioninę czy selen.

Warto sięgnąć także po odpowiednie preparaty ziołowe. W suplementach tego typu, które korzystnie wpływają na trzustkę znajdziemy między innymi karczoch, ziele dziurawca, liść mięty pieprzowej, kwiat nagietka, liść borówki czernicy i wiele innych. Oczywiście należy tu pamiętać, że niektóre leki wchodzą w reakcję z ziołami, dlatego osoby biorące różnego rodzaju farmaceutyki powinny skonsultować to z lekarzem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *