Suplementy na anemię

Anemia to stan, podczas którego w naszym organizmie znajduje się niewystarczająca ilość krwinek czerwonych. Czujemy się wtedy bardzo słabi, może dochodzić do częstszych chorób, problemów z sercem. Anemia sprzyja także powstaniu depresji, która jest stanem bardzo niekorzystnym dla naszego ciała. Przede wszystkim przez nią stale czujemy się zmęczeni, niewyspani i bez energii. Tak długo utrzymujący się stan może doprowadzić do poważnych zaburzeń, które skutkują wieloma chorobami. Anemię rozpoznamy m.in. po wypadających włosach, łamliwych paznokciach, ziemistej i bladej cerze i problemach z koncentracją.

 

Żelazo

Muscle-Zone Sklep

Żelazo jest głównym suplementem w walce z anemią. Dzieje się tak, ponieważ wchodzi ono w skład barwników w postaci hemowej – hemoglobiny i mitoglobiny oraz niehemowej (w roślinach) i także w enzymach, których zadaniem jest transport tlenu po całym naszym organizmie. Współdziała z enzymami, które metabolizują kwasy tłuszczowe, biosyntezują proktaglandyny i katabolizują tryptofan – aminokwas białkowy, który wchodzi w skład białek.

Żelazo wzmacnia nasz organizm, zmniejsza możliwość zachorowania i sprawia, że mamy więcej siły i energii. Jego niedobór może skutkować złym samopoczuciem, roztargnieniem, zmniejszeniem apetytu, apatią. Jest bardzo ważnym składnikiem naszej diety. Powinien być suplementowany, zwłaszcza wtedy, kiedy unikamy jedzenia mięsa, ponieważ żelazo z produktów roślinnych wchłania się o wiele gorzej.

Gdzie znajdziemy żelazo?

Żelazo mają w sobie: jajka, szpinak, szczaw, wątróbka, rośliny zielone, np.zielony groszek, czy sałata.

 

Kwas foliowy

Dzięki kwasowi foliowemu w naszym organizmie wytwarza się krew. Jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki niemu powstają neurostymulatory: serotonina i noradrenalina, bowiem przekształca on aminokwasy, homocysteinę i metioninę. Kwas foliowy pomaga także w ochronie układu krążenia przed miażdżycą. Jest on ważny szczególnie dla kobiet w ciąży i kobiet starających się o dziecko, a także u osób z anemią.

 

Witamina B12

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Bierze aktywny udział w biosyntezie nukleotydów i choliny, która jest składową osłonki mielinowej. Osłonka ta otacza nerwy i jest bardzo potrzebna do prawidłowego przewodnictwa nerwowego.

Witamina B12 uczestniczy także w procesie przetwarzania białek, węglowodanów i tłuszczy w energię. Zmniejsza uczucie zmęczenia, otępienia wywołanych przez anemię. Zwiększa koncentrację i polepsza myślenie. Syntezuje także seotoninę -bardzo ważny neuroprzekaźnik, który działa pobudzająco i antydepresyjnie. Gdy mamy niedobór tej witaminy czujemy się osłabieni, rozdrażnieni, przybici, ale także odczuwamy mrowienie oraz wewnętrzny niepokój.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *