Brzuch tarczycowy – jak wygląda?

Brzuch tarczycowy to inaczej brzuch o płaskim wyglądzie. Pojawia się on u osób, które mają zaburzenia hormonalne, które zazwyczaj zaczynają się przez choroby tarczycy. Najczęściej pojawia się on u osób, które mają problemy z niedoczynnością tarczycy. Jeśli nie wiesz, jak wygada brzuch tarczycowy, jakie są jego objawy i przyczyny, to koniecznie to sprawdź. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że go ma.

Muscle-Zone Sklep

Jak wygląda brzuch tarczycowy?

Na początku powiemy sobie, jak dokładnie wygląda brzuch tarczycowy. Nie jest on płaski, ale duży i ma charakterystyczny wygląd. Jego przyczyną może być na przykład niedoczynność tarczycy, a jeśli tak jest, to obwód pasa zaczyna się zwiększać, a brzuch rosnąć, jednak w bardzo charakterystyczny sposób. Zaczyna on odstawać, przypominając wyglądem spłaszczoną piłkę. Zaczyna on się zwiększać już od linii piersi, a to odróżnia brzuch tarczycowy od piwnego, który największy jest, w dolej części.

Rosnący brzuch to jednak niejedyny objaw tej przypadłości. To nawet nie tylko brzuch zaczyna rosnąć, a całe nasze ciało. Zaczynamy czuć się więksi i ociężali. Zwiększa się nasza masa ciała, a kończyny wyglądają, jakby były nabrzmiałe. A do tego możemy zaobserwować u siebie inne dolegliwości, które pojawiają się również przy niedoczynności tarczycy. Przy brzuchu tarczycowym możemy czuć się bardziej senni i zmęczeni. Dodatkowo podczas wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej, pojawić się może u nas zadyszka, a kondycja  znacząco się zmniejszy. Przy tym schorzeniu możemy odczuwać zimno, a skóra stać się może sucha i wrażliwa. U kobiet przy niedoczynności tarczycy pojawić się mogą częste zaburzenia miesiączkowania.

Jakie są przyczyny brzucha tarczycowego?

Brzuch tarczycowy spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, a dokładniej niedoborem hormonów, które produkowane są przez tarczycę. Są to hormony, które mają ogromną rolę dla naszego organizmu, a duży wpływ mają na pracę układu pokarmowego oraz  szybkość metabolizmu. Kiedy tarczyca zaburza swoją pracę i wydziela ona hormony w mniejszych stężeniach, to metabolizm zaczyna zwalniać, a to sprawia, że stopniowo zaczynamy tyć. Może więc być tak, że nawet jeśli stosujemy się do zasad dobrze zbilansowanie diety, a nawet stosujemy dobrą dietę odchudzającą, to masa naszego ciała, zamiast spadać, to cały czas się zwiększa.

Jak walczyć z brzuchem tarczycowym?

Kiedy zaczynasz podejrzewać u siebie brzuch tarczycowy, to pierwsze co powinieneś zrobić, to udać się do specjalisty po skierowanie na badania hormonalne. Badania te powinny wykazać, czy przyczyną problemów z nadwagą mogą być zaburzenia pracy tarczycy, a dokładniej jej niedoczynność. Najważniejsze jest badana krwi na miernik TSH. Jeśli  wynik będzie nieprawidłowy, to znak, że praca tarczycy jest zaburzona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *